Informacja Administratora

Informacje dla rodziców nowoprzyjętych dzieci

Drodzy Rodzice! Ze względu na panującą sytuację związaną z rozprzestrzenianiem się koronawirusa i trwający do końca sierpnia dyżur nie możemy zorganizować tzw. Dni Adaptacyjnych dla nowoprzyjętych dzieci w okresie wakacji.

Proces adaptacji dzieci nowoprzyjętych do przedszkola jest jednak dla nas wszystkich sprawą niezwykle istotną. Dlatego publikujemy kilka rad, które można wykorzystać przygotowując dziecko do przedszkola.

Rodzicu:

• koniecznie pokaż dziecku budynek przedszkola podczas spaceru;
  • pozytywnie nastaw dziecko do przedszkola;
  • popracuj jeszcze nad niektórymi umiejętnościami związanymi z samoobsługą (jedzenie, ubieranie, mycie, korzystanie z ubikacji itp.),zgłaszaniem swoich potrzeb;
  • dokonaj wspólnie z dzieckiem zakupów do przedszkola( wygodnych butów zakrywających pietę na białych spodach);
  • jeżeli do tej pory dziecko nie rozstawało się z rodzicami pozostaw je u dziadków lub znajomych na kilka godzin, gdyż w przeciwnym razie przedszkole będzie mu się kojarzyło z pierwszym rozstaniem;
  • koniecznie przeczytaj artykuł Ewy Zielińskiej "O sposobach zmniejszania stresu adaptacyjnego u dzieci"

Aby pomóc dziecku w pierwszych trudnych dniach pobytu w przedszkolu proponujemy :

• Nie przedłużaj pożegnań z dzieckiem. Nie wprowadzaj atmosfery pośpiechu, czule ale stanowczo i z uśmiechem pożegnaj się z dzieckiem. Nie okazuj dziecku własnych rozterek podczas rozstania, bowiem wtedy przekazujesz mu własne lęki.

• W początkowym okresie dobrze jest odbierać dziecko wcześniej, ponieważ trzylatek ma inne poczucie czasu i okres przebywania poza domem wydaje mu się bardzo długi. Nie mów dziecku, że zostanie zabrane wcześniej, kiedy to jest niemożliwe, ponieważ będzie nieszczęśliwe. Dotrzymuj słowa – daje ono dzieciom poczucie bezpieczeństwa.

• Nie zabieraj dziecka do domu kiedy płacze przy rozstaniu, gdy raz ulegniesz będzie coraz trudniej. Twój Maluszek łzami wymusi kolejny powrót do domu.

• Jeżeli rozstanie z mamą jest bardzo bolesne trzylatek powinien do przedszkola przez pierwsze dni przychodzić z tatą.

• Witaj swoje dziecko z uśmiechem, możesz mu podarować drobny prezencik mówiąc pozytywnie brzmiące zdanie:Teraz możemy iść do domu.

• Ciesz się razem z dzieckiem, że następnego dnia idzie do przedszkola.

• Nie wymagaj od dziecka by od razu pokochało cały personel.

• Kontroluj się co mówisz w obecności dziecka na temat sytuacji dotyczącej pobytu w przedszkolu.

• Nie wywołuj dodatkowego stresu wymuszając na dziecku by po przyjściu do domu natychmiast opowiadało o przedszkolu. Samo zacznie opowiadać w odpowiednim momencie.

• Daj dziecku tyle czasu, ile będzie potrzebowało, aby przystosować się do nowych warunków.