Informacja Administratora

Informacje dla rodziców dzieci nowoprzyjętych

Proces adaptacji dzieci nowoprzyjętych do przedszkola jest dla nas wszystkich sprawą niezwykle istotną. Dlatego publikujemy kilka rad, które można wykorzystać przygotowując dziecko do przedszkola.

Rodzicu:

• koniecznie pokaż dziecku budynek przedszkola podczas spaceru;
  • pozytywnie nastaw dziecko do przedszkola;
  • popracuj jeszcze nad niektórymi umiejętnościami związanymi z samoobsługą (jedzenie, ubieranie, mycie, korzystanie z toalety itp.), zgłaszaniem swoich potrzeb;
  • dokonaj wspólnie z dzieckiem zakupów do przedszkola (wygodnych butów zakrywających pietę na białych spodach);
  • jeżeli do tej pory dziecko nie rozstawało się z rodzicami pozostaw je u dziadków lub znajomych na kilka godzin, gdyż w przeciwnym razie przedszkole będzie mu się kojarzyło z pierwszym rozstaniem;
  • koniecznie przeczytaj artykuł Ewy Zielińskiej "O sposobach zmniejszania stresu adaptacyjnego u dzieci"

Aby pomóc dziecku w pierwszych trudnych dniach pobytu w przedszkolu proponujemy:

• Nie przedłużaj pożegnań z dzieckiem. Nie wprowadzaj atmosfery pośpiechu, czule ale stanowczo i z uśmiechem pożegnaj się z dzieckiem. Nie okazuj dziecku własnych rozterek podczas rozstania, bowiem wtedy przekazujesz mu własne lęki.

• W początkowym okresie dobrze jest odbierać dziecko wcześniej, ponieważ trzylatek ma inne poczucie czasu i okres przebywania poza domem wydaje mu się bardzo długi. Nie mów dziecku, że zostanie zabrane wcześniej, kiedy to jest niemożliwe, ponieważ będzie nieszczęśliwe. Dotrzymuj słowa – daje ono dzieciom poczucie bezpieczeństwa.

• Nie zabieraj dziecka do domu kiedy płacze przy rozstaniu, gdy raz ulegniesz będzie coraz trudniej. Twój Maluszek łzami wymusi kolejny powrót do domu.

• Jeżeli rozstanie z mamą jest bardzo bolesne, trzylatek powinien do przedszkola przez pierwsze dni przychodzić z tatą.

• Witaj swoje dziecko z uśmiechem, możesz mu podarować drobny prezencik mówiąc pozytywnie brzmiące zdanie:Teraz możemy iść do domu.

• Ciesz się razem z dzieckiem, że następnego dnia idzie do przedszkola.

• Nie wymagaj od dziecka by od razu pokochało cały personel.

• Kontroluj się co mówisz w obecności dziecka na temat sytuacji dotyczącej pobytu w przedszkolu.

• Nie wywołuj dodatkowego stresu wymuszając na dziecku by po przyjściu do domu natychmiast opowiadało o przedszkolu. Samo zacznie opowiadać w odpowiednim momencie.

• Daj dziecku tyle czasu, ile będzie potrzebowało, aby przystosować się do nowych warunków.